המלצה אחת שווה אלף מילים
עוד מאמרים
 

מעגל מתופפים מתופפי המדבר סיפור של הלהקה שלנו מתוך המקומון שבע 3.05.07

כוח התוף

אנשים - מילים ולחן: דודי בר יוסף

אחד רוקם את המחר/שני דובר בשם עבר
ואני שחי היום,/מחפש פינה לנשום.

אנשים באפריקה/אנשים בבוסניה
/אנשים בניו-גיאנה/אנשים במאוריטניה.

המלחמה בסוף אוכלת/את גיבורי הניצחון/
ודור לדור האנשים/רוצים לבדוק אם זה נכון.

כל אחד רוצה אישה/גם אם הדרך קצת קשה
/הוא איתה רוצה לנסוע/בנתיב הלא נודע.

כעת, עצמו את עינכם ותנסו להלביש על המילים הללו מקצב ג'מייקני עם נגיעות של מוזיקה אלקטרונית. זה נשמע מדהים, תאמינו לי. דבר כזה עדיין לא יצא לכם לשמוע בארץ. אלה מילותיו של הסינגל החדש, שטרם יצא לתחנות הרדיו, הנושא את השם "אנשים" של להקת "מתופפי המדבר".

זו להקה רבת משתתפים אשר צמחה מתוך המדבריות הקסומה של מרחביו הבלתי נדלים של הנגב לפני שמונה שנים. הריאיון הזה הוא מעין סגירת מעגל סגור עבור חברי להקת מתופפי המדבר,"הפרסום הראשון שלנו היה בעיתון 'שבע'.אפילו קיבלנו אז את עמוד השער והפרסום שהגיע בעקבותיו היה מטורף. כולם התעניינו ורצו לשמוע את המוזיקה של "מתופפי המדבר". עלינו אז על גל של הצלחה שנמשך בעצם עד היום", נזכר דודי. כיום,שבע שנים אחרי הכתבה שחשפה את "מתופפי המדבר", אני פורשת בפניכם את סיפור הצלחתו של ההרכב הייחודי ביותר בנוף המדברי.

"להקה עם טאצ' אתני"
במטרה להכיר את הקסם הייחודי הטמון בלהקה נלקחתי במפתיע לאחד המקומות היפים ביותר הקיימים בדרום, טנא עומרים. רק חצי שעה מבאר שבע ונגלה לעינך נוף עוצר נשימה. יישוב פסטורלי עתיר צמחייה והמדבריות הנראים באופק תורמים למסתורין של המקום. מתוך המקום הקסום הזה בוקעים מדי יום צלילי התופים האקזוטיים של "מתופפי המדבר". דודי -בר יוסף,"האיש ללא זמן וללא גיל", כך מכנה את עצמו, משמש כמנהל מוזיקלי של הלהקה, הקים את ביתו בטנא .שרית, אשתו משמשת כמנהלת יחסי ציבור של הלהקה והאם הרוחנית של כל החברים. רק כשחודרים לתוך המרחב הפרטי שלהם בתוך הבית או באולפן החזרות המאובזר בפריטים וכלי נגינה המיובאים מתרביות שונות שאפילו אולי לא שמעתם על קיומן, ניתן להבין את סוד קסמו של ההרכב. האולפן המסוגנן נבנה במו ידיהם של חברי הלהקה וקיבל את הטאצ' הייחודי יוצרים גון מוזיקלי כמותו עדיין לא נשמע בארץ. גרעין הלהקה מורכב משישה חברים קבועים אשר גם הקימו אותה ועוד כעשרה חברים המתחלפים מעת לעת. בעיקר באירועי מעגל מתופפים שי פרמונד(26), נגן דונדונים וכלי הקשה,אלעד גבאי(22)נגן עוד,משה דאלי (34) על גיטרה בס,שחר זכאי (35)אחראי על הג'מבה (תוף אפריקאי) ובנימין לוי (26)מוזיקאי ומתופף, הם כולם מהווים את גרעין ההרכב."כל אחד מהם מגיע מסגננות שונים \,והם מושפעים מתרבויות שונות כמו: אפריקה,מרוקו,ברזיל,נגינה בדואית ועוד.עם השילוב של כל הסגנונות נוצר האלמנט הייחודי של הלהקה" מסביר דודי.

הרעיון להקמת הלהקה עלה במוחו של דודי ואת החברים הוא ליקט מסדנאות התיפוף אותן העביר ברחבי הארץ בהצלחה רבה. "הקמתי את ההרכב בעקבות מסיבות מתופפים ספונטיות שנערכו בימי הקיץ החמים באזורנו.ההתחלה הייתה לוטה בערפל, אספתי חברים שהיו שותפים למסיבות המתופפים. הם כולם היו נורא שונים וכל אחד הגיע מסגנון אחר אך ביחד הם יוצרים את הגוון המיוחד שחיפשתי כל הזמן",מספר דודי.

בתחילת הדרך פעל ההרכב במסגרת מצומצמת והופיע בעיקר באירועים משפחתיים מסוגים שונים ובעיקר חתונות. זו הייתה פרנסה טובה עבור החברים אך במהרה הם הבינו כי הפוטנציאל האמיתי שלהם איננו ממומש. התמזל מזל והם הוזמנו להופיע בפני קהל רחב בפסטיבל ה"בומבמלה" השנתי ומשם חלה התפנית. "ההופעה בפסטיבל קצרה הצלחה רבה ושלהבה את הקהל.האנרגיות החמות שזרמו מהקהל לבמה ריגשו אותנו והחלטנו לנסות להעלות מופע שלם", נזכר דודי.

"יחפים בווילה", זהו שמו של המופע הראשון המורכב מתערובת של פאנק, סמבה, אפריקה והמדבר.קיים בה שילוב מעניין של כלי הקשה ותופים שונים מרחבי העולם.על במה אחת יושבים להם ביחד תופי הבס הגדולים (דונדונים) ממערב אפריקה, לצידם של זוג קונגסים מקובה ובניהם כלי הקשה אקזוטיים המוסיפים עומק ועניין לכל יצירה ויצירה. המופע זכה להצלחה רבה בכל רחבי הארץ והוא בעצם הביא ללהקה את הפריצה הגדולה.את כל החומרים למופעים אסף דודי מטיוליו בכל רחבי העולם. "טיילתי המון בשנים האחרונות, ראיתי מגוון עצום של תרבויות. בכל מקום חדש אני מחפש את המוזיקה הייחודית של אזור. למדתי לנגן בתופים באפריקה, בארצות הברית וגם בארץ, ולכל תרבות או שבט אפריקאי יש את התוף המייחד אותו", הוא מסביר.

תופים באקדמיה
מה שגרם לי להרים גבה זה שלדודי אין שום השכלה אקדמית בתחום המוזיקה מפיו של דודי הבנתי זה בעצם לא כל כך מפתיע מכיוון שהוא למד בשיטה השבטית המקובלת ממסטר לתלמיד. כך הוא למד לבצע כל מקצב אפשרי מגדולי המוזיקאים בעולם. כיום הפך דודי בעצמו למאסטר ומלמד מאות ילדים, בני נוער ואפילו סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון את כל הידוע לו אודות טכניקת התיפוף.הוא "מרצה" באחד הקורסים המבוקשים ביותר באוניברסיטת בן גוריון המקנה לסטודנטים ידע בסיסי בכלי הקשה שונים עם נגיעות קלות במסורת מהן לקוחים הכלים. בנוסף,הוא גם מעביר סדנאות תיפוף והפעלות קבועות בבתי ספר וגני ילדים בכל רחבי הנגב."שיטת הלימוד היא פשוטה וקלה להבנה,לא צריך ניסיון קודם, האווירה שנוצרת תמיד דינמית וכיפית. לקראת אמצע הסדנה מתחיל ניגון קבוצתי המלווה כאמור בשירים אותנטיים וכלי הקשה אקזוטיים מרחבי העולם",מבאר המאסטר,"כל סדנה היא חוויה בפני עצמה,מתנה קטנה לנפש,תרפיה שבועית קלה ממרוץ היום יום המטורף. בוגרי הסדנאות בדרך כלל משתלבים בהרכב הקצב 'מתופפי המדבר' " ,הוא מסכם. לא ניתן לתאר במילים מה המוזיקה הזו והמקצבים הייחודיים עושים לילדים. שי פרמונד(26)מתופף בלהקה,לקח את הרעיון של עבודה עם ילדים צעד אחד קדימה. הוא מעביר סדנאות תיפוף לילדים עם תסמונת דאון מטעם עמותת "יתד"."זה בדרך כלל נדיר לתקשר עם הילדים הללו,וזה מדהים לראות את הקשר שנוצר עמם דרך המוזיקה והתופים.עם הזמן נוצרה ביני לבין הילדים מערכת יחסים מאד עמוקה. הסדנה לעולם לא מתחילה ללא חיבוקים ונשיקות והקשר נשמר גם מחוץ לשיעור", מספר שי.

"מטבלין אל סחרא"
חברי הלהקה הפכו למשפחה אחת גדולה במרוצת השנים. כיום הם פיתחו סוג כזה של רגישות המאפשרת להם להבין אחד את השני גם ללא מילים."הגענו לרמה כזו של קרבה המאפשרת לנו לתקשר דרך מבטים בלבד. אנחנו כל הזמן נמצאים יחד,הן בחזרות והן על הבמה וזה כמובן משפר פלאים את רמת הביצוע", אומר שי. האמת היא שלא הייתי צריכה לשמוע את זה מפיו של שי, מהרגע הראשון שנכנסתי לאולפן החזרות של ההרכב חשתי בכימיה ובחיבור האדיר שיש בניהם. לדבריהם, בחיבור הזה גם טמון סוד הצלחתם. היחד הזה גם נמשך מעבר לשעות העבודה המשותפות."אנחנו יוצאים לבלות הרבה, יושבים בפאבים אבל החיים שלנו תמיד נעים סביב המוזיקה, זה הבילוי שלנו. אנחנו חיים בפסטיבל אחד גדול", הם פולטים בחיוך. השנים הרבות של עבודה משותפת הותירו אצלם מאגר בלתי נדלה של חוויות.

בשנת 2005 הלהקה יצאה עם הופעה חדשה הנושאת את השם,"המסע". כשמו כן הוא, זהו מסע אל כל הסוגים של האוכלוסיות הקיימות בארץ. הוא החל בדרום מהכפרים הבדואים הלא מוכרים, דרך בתי חולים בירושלים והסתיים בחיפה."המסע החל בליבם של מדבריות הנגב אצל שכננו הבדואים, ביישובים הבלתי מוכרים. מופע הפתיחה היה בביה"ס "אלהואשלה." כ-500 מתלמידי ביה"ס חיכו לנו כשהם דרוכים לחוויה, התכבדנו בקפה בדואי מריר, ופעם הראשונה הציגו אותנו בערבית: 'מטבלין אל סחרא'. ההופעה נפתחה בשיר עם אפריקאי המנוגן ע"י שירה וחזרה של הקהל, עד מהרה הילדים למדו את המילים ושרו איתנו, ההרגשה הייתה נפלאה מעין התרוממות רוח, כוחו של התוף בחיבור שלו בין האנשים, משמעותו של הקצב הוא איחור של כל השומע אותו", מתאר דודי את החוויה הבלתי נשכחת.

מהו האירוע הכי ביזארי הזכור לכם שלקחתם בו חלק?
לעיתים אנחנו מופיעים במקומות שלא ניתנים לדמיון. יצא לנו להופיע בבית העלמין בבאר שבע. אם שכולה יצרה עימנו קשר וביקשה שנופיע ביום הולדתו של בנה המנוח שהיה ההרוג האחרון בציר פילדלפי. הבחור היה אמור להתחנן וביקש מאמו לסגור תאריך עם הלהקה, אך הוא נהרג לפני מועד חתונתו. לכן האם החליטה ביום הולדתו לאסוף את כל החברים בבית העלמין ולהעניק לבנה את ההופעה לה כל כך ציפה".

"עושים שמח"
כפי שכבר הבנתם, "מתופפי המדבר" לא נחים לדקה. הם מופיעים מדי יום בנקודות שונות ברחבי הארץ. הקהל שלהם הוא מאוד מגוון וצבעוני, באמצעות התופים הם מצליחים לגעת ולרגש את כל סוגי האוכלוסייה. "הקהל הבאר שבעי חם במיוחד, אנחנו מתים על הקהל הדרומי שלנו. זהו קהל חם, האנשים מגיעים בהמוניהם ומפוצצים את המקום. בהופעות בדרום ישנה גם אווירה ביתית וכולם מכירים את כולם", מתאר דודי. התופים מדברים לאנשים מהבטן, על כן סגנונה של הלהקה מצליח לגעת בכולם. זו הסיבה לכך שהמוזיקה שלהם כל כך מבוקשת באירועים משפחתיים ובחתונות בעיקר. "מתופפי המדבר" הופכים כל אירוע לקרנבל של ריו דה ז'נרו. "יש לנו מופע קבוע ומובנה עבור כל סוגי האירועים. החתונות מתחילות לשני חלקים, קבלת הפנים של שעה וחצי ודו שיח מוזיקלי עם הקהל ושלב הריקודים המשלב בתוכו כלי הקשה שונים עם מוזיקה אלקטרונית", מסביר דודי, "מה שמרגש אותנו במיוחד זה לראות את המבוגרים דופקים עם מקלות ההליכה שלהם בקצב התופים", מסכם בחיוך. כל מופע, אפילו את המצומצם ביותר, הם מצליחים להפוך לחפלה מטורפת. לפני כשנתיים העביר שי סדנת תיפוף לאמהות חד הוריות של שכונת התקווה בתל אביב. "זה היה שיא הקיץ, ולא הייתה אפילו אפשרות להתקנת הגברה על חוף הים", נזכר שי. "הייתי מלווה על ידי קבוצה של ארבעים בנות. תוך רבע שעה מצאתי את עצמי מוקף ב-400 חבר'ה נוספים ששמעו את צלילי התופים והצטרפו מיוזמתם". השנה הגיעו חברי הלהקה לפסגה וכמעט הצליחו להגשים את כל החלומות. .

תגובות:
 
טופס להשארת תגובה (השאר אימייל אם ברצונך לקבל תשובה ישירה מ)
שם
 
אימייל (לא מוצג)
 
*נושא
 

2500 תווים נשארים
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות:
לקריאת כל התגובות ברצף
בר מצווה בכותל | מעגל מתופפים | מתופפים בירושלים - שופרות לבר מצווה בכותל | מתופפים | סדנאות תיפוף | אירועים פרטיים | המלצות | הרכבים מוסיקליים | מה חדש? | צרו קשר | מאמרים | חינה | פאנטם | אולפן, שיר בהפתעה | כלי הקשה | אסאדו | שופרות | קבלת פנים | בת מצווה בכותל | בר מצווה בבית כנסת | בר מצווה במצדה | מתופפים בכותל | הצעת נישואין | דג'מבה

כל הזכויות שמורות © להקת מתופפי המדבר