עלייה להר הבית

חוגגים בר מצווה בכותל? מתכננים סיורים? אתם חייבים לדעת מה חושבים הרבנים על עלייה להר הבית.

בואו לגלות את כל האמת על עלייה להר הבית
חגיגת בר מצווה בכותל היא חגיגה נפלאה, בשנה החולפת היינו עדים למספר שיא של חוגגי בר מצווה בכותל, מורשת הכותל יודעת לספר לנו על למעלה מ – 11000 בני מצווה שהגיעו לחגוג בר מצווה בכותל המערבי בירושלים. יום בר מצווה בכותל הוא יום חוויתי מלא בריגושים ושמחה, עצם הנסיעה המשפחתית ביחד היא בעצמה התנסות חווייתית מרנינת לב.

מפיקים בר מצווה? שימו דגש על תוכן
הורים רבים מפיקים בר מצווה בכותל בכוחות עצמם ויש כאלו המעדיפים חברת הפקות המתמחה באירועי בר מצווה בכותל. המכנה המשותף לכולם זה התוכן!!! באיזה קונספט יחגגו את האירוע? ואיך כדאי לתכננן את היום כולו?, העלייה לתורה אורכת כשעתיים, אז מה בעצם נעשה בשאר היום עם האורחים שלנו? מה כדאי לראות ומה מומלץ להכיל ביום בר מצווה בירושלים? העלייה לירושלים מתחילה למעשה באוטובוס, לשם מומלץ להכין תוכן הכולל משחקי חידות מחיי המשפחה, חידות בנושא בר מצווה, יהיה נחמד אם חתן בר המצווה יהפוך למדריך טיולים לשעה קלה וייתן הסברים על מקומות ואתרים בדרך לירושלים או אפילו בתוך ירושלים עד שתגיעו לכותל, בנוסף מומלץ להכין שירון ולחלק אותו באוטובוס כדי שהדרך תעבור בריקוד ושירה…(לחצו כאן לקבלת רשימת שירים ישראלים ויהודים במיוחד לחוגגי בר מצווה בכותל) להקת מתופפים בכותל שעורכת ליווי מוזיקלי לחתן בר המצווה היא ללא ספק חוויה מומלצת אם לא לומר חובה! מעל מתופפים עם שופרות וחופת חתנים יכניסו את כולם לאווירה שמחה!

אם כן נותר לנו לא מעט זמן וצריך למלא אותו בתוכן. אם הגעתם מוקדם בבוקר לירושלים שזה בעיני הדבר הכי נכון לעשות, נצלו את הזמן לסיורים באזור העיר העתיקה, מנהרות הכותל, מרכז דוידסון, הרובע היהודי, קבר דויד, מגדל דוד, שכונת משכנות שאננים ועוד עשרות אם לא מאות מקומות היסטוריים יפים ומעניינם. בחברת ההפקות שלנו ישנם מגוון גדול והציע מרשים של סיורים מרתקים המתבצעים על ידי מדריכים ירושלמים מנוסים ומומחים לעיר העתיקה.

חשוב שתדעו האם כדאי לתכנן סיור בהר הבית?
לאחרונה אני נשאלת לא פעם לגבי סיורים בהר הבית, משפחות חוגגי בר מצווה בכותל שמחפשות סיורים מעניינם פונים אלנו לא פעם בשאלות הנוגעות לסיורים בהר הבית כחלק מיום בר מצווה בכותל. בעקבות אותם הורים מתעניינים החלטתי להרים את הכפפה ולבדוק מה באמת קורה בהר הבית. והאם כדאי ומומלץ לשלב אותו בסיור בר מצווה בכותל?

מי בעד ומי מתנגד?
כניסה להר הבית מצריכה לפי ההלכה הכנות קודמות כמו טבילת הטהרות במקווה מים ואת קיומם של תנאים מסוימים. בנסיבות מסוימות עשויה הכניסה להר הבית בכלל, ולחלקים מסוימים שלו בפרט, להיחשב כמצווה או חלילה להיות כרוכה במצווה, אך בנסיבות אחרות יכולה זו להיחשב לעבירה חמורה ובמקרים מסוימים אף לעבירה שעונשה כרת. הדעות בעניין העלייה להר הבית בזמננו כשאין בית המקדש חלוקות בקרב רבנים בשאלה האם קדושת המקום חלה על מקום המקדש והר הבית גם לאחר החורבן?

הר הבית בידנו!! האומנם?
לאחר מלחמת ששת הימים וכיבוש ירושלים והר הבית הוציאה הרבנות הראשית פסק הלכה הקובע: איסור עלייה בתכלית האיסור לכל מתחם הר הבית, מהסיבה העיקרית שמא יכנסו למקום קודש הקודשים הכרוך בעונש כרת,טענתם העיקרית של הרבנות הייתה שזיהוי מקום המקדש עדיין איננו מוחלט. לדעה זו הצטרפו רבנים רבים, יש רבנים שאסרו את הכניסה להר מחמת החשש שבמצב הנוכחי העולים לא ישמרו על הגבולות המותרים וההגבלות ההלכתיות בזמן העלייה. אומנם גם הרבנים שאסרו התירו במקרים מסוימים לדוגמה: הרב עובדיה יוסף ז"ל הרשה לרב הכותל באותם ימים הרב מאיר יהודה גץ להיכנס בשער וורן אף על פי שהוא פתוח לכיוון הר הבית.
עם זאת, ישנם רבנים בקרב הציבור הדתי הלאומי, ומספר רבנים חרדים, שמתירים עלייה להר הבית ויותר מכך אף מעודדים כניסת יהודים אל תוך מתחם הר הבית.
סביב הרבנים המעודדים עלייה להר הבית התאגדו תנועות העוסקות בהפצת רעיונות אלו וקוראות לעליית יהודים (אחרי טבילה במקווה יש לציין) להר הבית ולתפילה בו. אחד מהמצדדים הגדולים בכך, הוא הרב ישראל אריאל, מייסד וראש מכון המקדש. בסביבות שנת תשע"א חל שינוי משמעותי במספר היהודיים העולים, כאשר בשנת 2011 נרשמו לפי נתוני המשטרה‏ מעל 8,000 יהודיים שעלו להר. העיסוק בעלייה להר הבית עלה לכותרות בימים האחרונים לאחר ניסיון ההתנגשות ביהודה גליק שהקים את מורשת הר הבית והיה פעיל מאוד באזור.

פסיקות אחרונות של גדולי רבני ישראל
לעומתם, הרב הראשי לישראל הנוכחי הרב יוסף קורה: להפסיק לעלות להר הבית, לדבריו לא יתכן שקומץ רבנים יחלוק על גדולי עולם, כמוהו פסק גם אביו הרב עובדיה יוסף ז"ל שאין הוא מתיר עלייה להר הבית,

גם הרב הראשון לציון לשעבר הרב עמאר שהיום משמש כרב הספרדי של ירושלים, מתנגד נחרצות לעלייה להר הבית, בקריאת קודש שכתב הרב לפני מספר שנים אומר הרב עמאר: "הישמרו לכם מעלות בהר ונגוע בקצהו", הוא מוסיף וכותב: "הנני מוצא לי חובה קדושה להעיר את לבבכם כי איסור גמור הוא על-פי ההלכה לעלות להר הבית, ואיסור זה היה פשוט וברור מקדם קדמתה, והדבר נאסר על-ידי כל גדולי ישראל אך היות ובתקופה האחרונה כל מיני ארגונים קוראים אל הציבור לעלות אל הר הבית, הנני לגלות בזה דעת תורה, כי האיסור בתוקפו עומד, ואיסור מוחלט לעלות אל הר הבית בזמן הזה.

לדעתם של הרב יוסף ועמאר מצטרף גם הרב הראשי האשכנזי לשעבר הרב יונה מצגר שפרסם את דעתו בעיניין: "הנה נודע האיסור החמור על פי דין תורתנו הקדושה, שלא להיכנס לכל שטח הר הבית בטומאה, וכיום שאנו טמאי מתים, ובעוונותינו אין לנו אפר פרה להיטהר, הדבר אסור לנו בכל תוקף, והנכנס למחנה שכינה בטומאה חייב כרת".
הרב מצגר הוסיף וכתב כי "כל הוראת היתר בעניין זה עלולה לגרום למכשלות חמורים באיסור כרת. לכן נקבע על ידי גדולי הדורות מקדמת דנא, לאסור באופן מוחלט עליית יהודים לכל שטח הר הבית"

× דברו איתנו עכשיו! WhatsApp