הרפתקת קצב

סדנת תופים אפריקאית

סדנת תיפוף חינוכית הרפתקת קצב

התנסות ייחודית ומרגשת, סדנת תיפוף  בת 12 מפגשים שבועיים,

בסדנה  נלמד את יסודות התיפוף ושליטה במקצבים בסיסיים דרך עולם התופים והמתופפים.

התנסות חווייתית בכלי הקשה אקזוטיים ממסורות שונות, כמו "קויקה מהמסורת הברזילאית והתוף המדבר של הילידים ממלי ובוריקנה פסו שבמערב אפריקה,

נכיר תופים אותנטיים דוגמת ה"ד'גמבה" (תוף אפריקאי), קונגס ובנגוס לטיניים ופנדרו דרום אמריקאי ותופי מסגרת כמו בנדיר, רייק ודרבוקה מאזור אגן הים התיכון ובנוסף נכיר את תוף המתכת הפאנטם.

הסדנה נערכת במסגרת מעגל מתופפים, היושבים במעגל ומנגנים.

ברשותנו מגוון סדנאות תיפוף לחוויה חד פעמית

סדנאות תיפוף

.

1. פתיחת הסדנא והכרות עם "הפאנטם" תוף מתכת הרמוני בעל צלילים מהפנטים, חלוקת תופים ולימוד סימנים מוזיקלים שיעזרו לנו לדעת מתי מנגנים ומתי מפסיקים לנגן. הכרת התוף, התנסות ראשונית בתיפוף לימוד מקצב בסיסי שישמש אותנו ל"חימום" בכל סדנה

2. "ג'ולאי" שיר חתונות אפריקאי, המורכב מתפקידי קצב שונים, שיוצרים הרמוניה קצבית. בנוסף נתרכז בתיפוף נכון ובטכניקת ניגון מכה פתוחה, מכה סגורה, סלפ ועוד…

3."למבה" שיר ומקצב ממערב אפריקה, נלמד את הסיפור של שבט המנדנג דרך המקצב והשיר ובאיזה מאורע מנגנים את מקצה הלמבה.שילוב של התלמיד היחיד אל מעגל המתופפים. קצב אחיד ויצירת הרמוניה בתוך מעגל התופים.

4. "למבה" עיבוי המקצב מהשעור הקודם והוספה של תפקידים שונים לתוך הקצב, חלוקה של התלמידים לקבוצות וכל קבוצה מנגנת תפקיד אחר.
נשימה נכונה, עיבוד מקצבים בסיסיים לתוך מעגל ומכאן….. מתחילים להרגיש את אש הניגון בהרמוניה סוחפת.

5. "גואראצ'ה" – מקצב לטיני ממעמקי האי האקזוטי – קובה שייך למשפחת המקצבים ההומוריסטיים, הקצב מאפשר לנגנים לתת סולו אישי .נגינה מתוך שחרור, כיצד להכות בתוף מתוך הרפיה ולוחם ביחד עם מעגל המתופפים.

6. "התוף המדבר" היום נכיר את אחד התופים המעניינים והמסתוריים שקיימים במשפחת התופים, התוף שמשנה את צלילו ובמקור שימש כמכשיר להעברת מידע, בנוסף נלמד את "מקצב הסונו" שנוגן בטקס בחירת מלכת היופי של הכפר, התנסות בקצב אפריקאי מהיר שיסיע לנו להרגיש את תחושת האכסטזה הנובעת מתוך ריכוז עמוק אל המקצבים המנוגנים.

7. הקצב של המרוקאים התעמקות בקצב הצפון אפריקאי של מרוקו וחשיפה לכלי הקשה של שבטיים ברבריים השוכנים בלב הסהרה והרי האטלס. יכולת שיתוף הפעולה במעגל צוברת תאוצה וכבר אפשר ליהנות מהדיוק ומהאנרגיה הנוצרת בין משתתפי המעגל.

8. ערב טוב ריו דה ז'נרו – ביום זה נלמד על המקצבים של דרום אמריקה. נשמע חוויות מהקרנבל בברזיל וניגע בקצב הסמבה המנוגן בקרנבלים המפורסמים של ברזיל, עיבוד המקצב ויכולת השליטה בו.

9. חיזוק מקצב הסמבה ונגיעות קלות במקצבי הקפוארה ניצור ביחד סוג של בטוקרה המורכבת מחברי המעגל. הכרת כלי הקשה כגון: פעמון אגו גו,טמבורין, קבסה, גוארו, מרקס ועוד….

10. מקצביים מיסטיים כמו מקצב החמש שלטענת המקובלים היהודים זה הקצב בו נברא העולם, משמעות האינדיבידואל מתוך מעגל המתופפים. תוך שמירה על קצב אחיד, נלמד לצאת לסולו ולחזור אל תוך הקצב וההרמוניה.

11. "נאיה בינגי" המקצב האסור – של הילידים הג'מייקנים אותו קצב שמותר רק למי שהוא בן לדת הרסטפריים. התיפוף ככלי ריכוז. יכולת שליטה בתוף נובעת מתוך ריכוז מתמשך במקצב, התקדמות בתיפוף מעלה אותנו לגבהים של ריכוז והתלהבות. השיעור יתבסס על מהירות.

12. מסיבת סיום – ניגון של כל המקצבים שנלמדו ונערוך פגישה עם מתופפים ותיקים ומנוסים. אל תוך המעגל יצטרפו חברי להקת מתופפי המדבר עם כלים הרמוניים כמו עוד, כינור וגיטרה בס.

עכשיו כל אחד ממשתתפי הסדנה יוכל לתקשר כמתופף בפגישות מוזיקליות, לפתח ולהתפתח בכיוונים ובמקצבים המיוחדים שלו. מתאים לכל גיל

צפו בסדנת תיפוף בשידור חי בפייסבוק בימי הקורונה 👇

סדנות תיפוף מעגל מתופפים

צפו בוידאו של סדנאות תיפוף 👇

פוסטים אחרונים שלנו 👇

צפו בפייסבוק המתעדכן שלנו 👇

× דברו איתנו עכשיו! WhatsApp